Saturday, July 31, 2010

Smiths 52% Off: FREE bodywash, marinades; CHEAP Diapers!

And you thought I was done shopping for the month. Not so!

I looked under the kids' beds last night and was not happy to see how low we are on diapers.

So I made another trip to Smiths. Hooray.


Retails: $46.90
Total Spent: $22.96
Percent Off: 52%

How did I do it?

Smiths is running a Rounding Up promotion through Sat. Any coupon under $1 will round up to a dollar, so a $.25 coupon is magically a $1 coupon. The registers do it automatically at checkout.

They also have a Proctor and Gamble promotion where for every 4 participating items you buy, $4 automatically comes off. I starred all the P&G items I purchased.

Great Deals:
Weber Marinades, reg. $1.19
- on sale $.89
- used $.50 coupon from 6/27 SS newspaper
- coupon automatically rounds to price of item
- FREE!!!

* See this post for details on the Gillette Body Wash.

* Luvs Diapers, Mega Pack, reg. $11.79
- on sale $9.99
- $1 off each when you buy 4 participating P&G products
- used $2 coupon from 6/27 RP newspaper (expires today, may be another in tomorrows paper)
- $6.99!! This ends up being 11.65 cents/diaper for a size 4! Costco is 20.8 for Huggies and 21.3 for Kirkland. If you were able to buy the 200 count Huggies at Costco at this 11.65 cents/diaper, it would only cost $23.30 instead of $41.69!

see previous post here for other deals.

thanks pinchingyourpennies Costco thread

The Rounding Up couponing event ends Saturday night. The sale prices end Tuesday night.

compiled list from SavvySisterShops, UtahDealDiva, and PinchingYourPennies thread and Grocerylist.

Money Left for the Month: $6.82

Friday, July 30, 2010

Smiths 80% Off: FREE Bodywash, Toothpaste; CHEAP Charmin!

I went to Provo and Orem Smiths today, attempting to get everything I wanted before the Rounding Up to $1 coupon event ends tomorrow. I didn't get everything, but I feel pretty good about what I did get.


not pictured: that darn 20 oz mustard. The Orem Smiths had it for cheaper so I had them adjust the price instead of returning them.

Retails: $73.04
Total Spent: $14.26
Percent Off: 80%

How did I do it?

Smiths is running a Rounding Up promotion through Sat. Any coupon under $1 will round up to a dollar, so a $.25 coupon is magically a $1 coupon. The registers do it automatically at checkout.

They also have a Proctor and Gamble promotion where for every 4 participating items you buy, $4 automatically comes off. I starred all the P&G items I purchased.

Great Deals:
* Gillette Bodywash, reg. $4.99
- on sale $2.99
- $1 off each when you buy 4 participating P&G products
- used $2 coupon from 6/6 P&G newspaper
- FREE!!!

* Old Spice Body Wash, reg. $3.29
- on sale $2.99
- $1 off each wyb 4 participating P&G products
- used Buy One Get One Free (BOGO) coupon from 6/6 or 7/4 P&G newspaper
- 2 for FREE!!!

Ivory Bodywash, reg. $2.49
- on sale $1
- use $.25 or $.50 from 6/6 P&G newspaper
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- FREE + $.50 overage!!!

Crest Toothpaste, 6.4 oz, reg. $2.39
- on sale $1
- used $.50 from 6/6 P&G, $.50 or $.75 from 6/27 RP
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- FREE!!!

Yoplait Whips, reg. $.53
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- $.03!!!

* Charmin, 12 Big rolls + bonus 4 big rolls = 16 big rolls, big roll= 176 sheets, reg. $7.95
- on sale $6.99
- $1 off each wyb 4 participating P&G products
- used $.25 6/6 or 7/4 P&G newspapers
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- $1.99!!! (
Costco has a 30 count of Charmin that has 250 sheets- a larger roll- at $18.99. That ends up being $.0025/sheet. This price is $.0007 a sheet. If you bought Charmin at Costco at this price per sheet it would cost $5.25. Wow.)

Best Life Buttery Spread, reg. $2.49
- on sale $1
- used $1 coupon from 6/13 RP or $1 from 7/11
- FREE!!!

Trident Whitening, reg. $1.29
- on sale $.79
- used $.50 coupon
- automatically adjusts to be $.79 (value of item)
- FREE!!!

Goldfish Grahams, reg. $2.18
- on sale $1.99
- used $.75 coupon from coupons.com (not sure if still available)
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- used $.75 ecoupon
- $.24!!

Good Deals:
Cache Valley Sliced Cheese, reg. $1.99
- on sale $1.69
- used $.55 coupon from 5/23 SS newspaper
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- $.69!!

Chicken, boneless skinless, 4 lb, reg. $11.99
- on sale $6.96!
(This is $1.74/lb. Costco is 2.26/lb. To buy Costco's 6.5 lb bag at this price would cost $11.31 instead of $14.71.)

Bananas, $.49/lb

see previous post here for other deals.

thanks pinchingyourpennies Costco thread

The Rounding Up couponing event ends Saturday night. The sale prices end Tuesday night.

compiled list from SavvySisterShops, UtahDealDiva, and PinchingYourPennies thread and Grocerylist.


Money Left for the Month: $29.78
Holy cow! I have $30 left and tomorrow's the end of the month! Write this event down in your journals because you don't see this every day.


Walmart 64% Off: FREE Gum, $.25 Glue and Crayons!

We were on the way home from Winco last night when Sam started crying, "Walmart! Walmart!" He WANTED to go to Walmart. Did I mention that we had already been in Winco FOREVER buying stuff for my family reunion?

It's amazing what getting to look at the fish swimming around will do to a child. Poor, deprived child.

So off to Walmart we went!


Retails: $22.62
Total Spent: $8.17
Percent Off: 64%

How did I do it?

Great Deals:
Dentyne Pure gum, reg. $.96
- used $1 coupon from newspaper
- FREE!!!

Glue Sticks, 2 pack, reg. $.97
- on sale $.25!!!

Crayons, 24 pack, reg. $.97?
- on sale $.25!!!


Good Deals:
Kraft Cheese, 8 oz, reg. $2.69?
- on sale $2
- used $1 peelie on bag
- $1!

Odwalla Juice, reg. $1.50 (and yes, the bigger one IS empty. Thanks for noticing! It was pretty good.)
- used $1 coupon I got from another store a while ago
- $.50!

Blueberry Juice, reg. $1.88
- used $1 coupon hanging from juice
- $.88!

Clorox 2, reg. $3.86
- used $2 coupon I got from coupons.com a while ago. I'm not sure if it's still available.
- $1.86! (thought I'd give this a try!)


Ok Deals:
Coconut Milk, reg. $1.28 (this is the cheapest I have found it in a LONG time)


Money Left for the Month: $44.04

Winco 48% Off: $.25 Apple Juice, CHEAP Spices, Dog Food!

I went to Winco to buy a bunch of stuff for our upcoming family reunion and couldn't resist snagging a few things for me too.


Retails: $16.38
Total Spent: $8.55
Percent Off: 48%

While this percentage isn't as high as it usually is, I feel great about it knowing that I spent so little on all the bulk stuff. It really isn't about percentages as much as it's about paying as low as possible for each item. (spoken by someone who got a lousy percent off!)

Also, Winco doesn't list their regular prices on things on sale so I entering the items I bought on this list on SavvyShopperDeals and used the regular prices at other stores. When the item wasn't listed I used my best guess and made it up. Nice.

How did I do it?

Great Deals:
Langers Apple Juice, 64 oz, reg. $2.99
- on sale $1.25
- used $1 coupon I got from a store a while back
- $.25!!!

Sesame Seeds, $2.86/lb (bulk)
- $.54 to refill my container, and some left over!!!

Curry, reg. $2.67/lb (bulk)
- $.11 to refill my container!!!

Cumin, reg. $3.38/lb (bulk)
- $.34 to refill my container!!!

Dog Food, reg. $.32/lb (bulk)
- $2.31 for a TON of food!!!


Good Deals:
Marshmallows, reg. $1.59
- on sale $.88!!

Kraft Macaroni and Cheese, reg. $.75
- on sale $.68
- used $.55/2 printable coupon (sorry, I don't know where I got this)
- $.40 when you buy 2!

Grapes, red seedless, reg. $2.09/lb
- on sale $.98/lb!!

Kikkoman Soy Sauce, 20 oz, reg. $3.49
- on sale $1.98!


Money Left for the Month: $52.21


Wednesday, July 28, 2010

Smiths 71% Off: FREE Dawn, Pasta, $.09 Bounty, $.24 Warm Delights

Items pictured but being returned: 2 mustards (rang up at $2.99 instead of $1.25) and 2 Welch's drinks (rang up $2.38 instead of $1.99) I'm keeping one of these- Sam had a cupful before I even had all the groceries out of the car.

Apparently these are priced lower at the stores closer to Winco and Ridleys.

Retails: $43.29
Total Spent: $12.55
Percent Off: 71%
I paid using a $5 catalina I got last week buying stuff for my family reunion. I feel happy as can be doing this as I am donating quite a few things from my stockpile to the reunion.

How did I do it?

Smiths is running a Rounding Up promotion today (wed) through Sat. Any coupon under $1 will round up to a dollar, so a $.25 coupon is magically a $1 coupon. The registers do it automatically at checkout. If you haven't gone already, I would call and find out when your store restocks and go then. I was there at 6:30 this morning and almost 1/2 of what I was looking for was gone.

Amazing Deals:
Bounty Basic paper towels, reg. $1.09
- used $.25 coupon from 6/6 PG and 7/4 PG newspapers
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- $.09!!!

American Beauty Quick Cook Pasta, reg. $1.69
- on sale $1
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- FREE!!!

Warm Delights, reg. $1.99
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- $.24!!!

Dawn Dish soap, 10.3 oz, reg. $1.59
- used $.25 coupon from 6/6 PG or 7/4 PG
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- FREE!!!

Great Deals:
Frigo String Cheese, 16 count, reg. $5.99
- on sale $2.97
- used $.50 coupon from 5/2 SS
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- $1.97!! (this is 12 cents a cheese. Sam's Club is 15 cents. It would cost about $7.20 if you bought the 60 cheeses at Sam's at the 12 cent price. They have it for $8.99)

Huggies/Pampers wipes, tub, reg. $2.59
- used $.50 coupon from 7/11 SS and 7/4 PG
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- $1.59! (2.2 cents for 72 count, 2.5 cents for 64. Huggies wipes are 2.4 at Costco.)

Dole Pineapple, reg. $.99
- on sale $.79
- used $.50/2 coupon from 6/27 SS
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- $.49!!

Kraft Mac and Cheese, reg. $.78
- used $.55/2 coupon from online somewhere...
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- $.28!!

Kleenex, reg. $1.29
- used $.50/2 coupon from 7/11 SS
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- $.79!

Ok Deals:
Yoplait yogurt, reg. $.60
- used $.45/6 coupon printable
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- plus used a $.40/6 ecoupon
- $.37 each when you buy 6!

Welch's refrigerated juice, reg. $2.38
- used $.75 coupon from 6/6 SS
- automatically adjusts to be a $1 coupon
- $1.38


The Rounding Up couponing event ends Saturday night. The sale prices end Tuesday night.

compiled list from SavvySisterShops, UtahDealDiva, and PinchingYourPennies thread and Grocerylist.


Money Left for the Month: $60.76

Tuesday, July 27, 2010

Menu! Super!

Grilled Marinated Shrimp Recipe

Main Dish:

Need for the Menu:
  • Nothing! I really do my best to not have to buy anything for my menus but to choose meals that use stuff I've stockpiled. In that way I have money to buy the food that is on sale and build up my food storage. This doesn't mean I won't go shopping. I will probably want to get some more perishables for sides and snacks and I definitely WILL be shopping for other stuff, but I will buy what is super cheap at my price points.

Monday, July 26, 2010

Cheapskate Trick: Dryer Sheets

This has nothing to do with anything, except keeping me from needing to buy dryer sheets. It's a little trick I picked up a while back and have loved.


When you open your box of dryer sheets, cut them in half. Then when you dry your clothes, just throw in the 1/2 sheet and love the magic.

This works awesome with Bounce sheets; I don't even notice a difference from a whole sheet. A box lasts twice as long! Nice.

WARNING: Before you cut the whole box I would run a load with a 1/2 sheet and see what you think. I halved a box with another brand a while back- I wish I remember which one!- and it was static city. Yikes. Did not work.

Saturday, July 24, 2010

Strawberry Muffins: Mmmm Fay!

I was looking for a recipe to use up my strawberries that were starting to go bad and suddenly wondered if there was such a thing as strawberry muffins. Guess what, there is! Hooray and yum. These are pretty darn good. I adapted this recipe here from allrecipes and was pretty happy how it turned out. Oh, and FYI: this was little less than a pound of strawberries to do both the muffins and butter.


Strawberry Muffins

Ingredients:
1/4 c oil
1/2 c milk
1/2 t vanilla
1/2 t salt
2 t baking powder
1/2 c sugar
1/4 c packed brown sugar
1 3/4 c flour (I mostly used all purpose but used 1/4 c of wheat flour- I ran out of white and was too lazy to run downstairs to refill it. I'm glad though because it was yummy.)
1/2 t cinnamon
1/8 scant t nutmeg
1 1/2 c chopped strawberries (if using frozen, thaw slightly then chop)

Topping:
2 T sugar
1/4 t cinnamon

Directions:
1. preheat oven to 375 degrees F. Spray your muffin tins or use paper liners
2. In a small bowl, combine the first 4 items and beat lightly. In a large bowl, mix all the other items except the berries. When mixed, add berries and stir to coat. Pour in milk mixture and stir together.
3. Fill muffin cups. Sprinkle the topping over the muffins evenly.
4. Bake at 375 for 20-25 minutes (mine were done at 23) or until the tops bounce back to the touch. Cool 10 minutes and remove from pans. Makes 12. Serve with Strawberry Butter.


Strawberry Butter

4 T room temperature butter
1/2 c chopped strawberries
1 t powdered sugar

Throw everything in the food processor and blend.


Ease of Preparation: B+
  • Not hard, but when I want muffins I want them NOW. There's the chopping of the berries and the dumping of everything else. Not hard.

Taste: A- (Matt), A (Joy)
  • These were REALLY good and so, so good warm.
Overall: A-
  • The only thing I would do differently is maybe try cream cheese in the Strawberry Butter instead of the butter. And then maybe change the name to, say, Strawberry Cream Cheese? Just going out on a limb.

Friday, July 23, 2010

57% Off: Super Cheap Soda and FREE Cheez-Its


On top of their killer Mega Event going on right now, Smiths has a great price on Coca-Cola 12 packs. I snagged some today for our family reunion. Have I mentioned that I get to purchase the food? What a job! Someone else creates a menu, tells you what we need, gives you money, and you get to just pay for it. Love it.

Totally besides the point. Sorry.

Back to the deal: Coke 12 pack are on sale for $3.50 each. Each of these bad boys retails for $5.28! Wow. Buy 4 12 packs of Coke products and get a 5th for free, plus get 2 Cheez-Its for free! Sweet!

So for $14 plus tax you get 5 12 packs of soda and 2 boxes of Cheez-its.

This ends up being 57% Off!

You can only do this deal once per person per trip, so plan accordingly.


For other items on this sale, check out here and here.

This sale ends Tuesday night.


Wednesday, July 21, 2010

Buns: Now THAT is a good word.

I seem to be on an eternal hunt for the best bread recipes. This recipe here from allrecipes is my current bun recipe. I'm a pretty big fan of it, although I did make a few changes this time that I liked.


Soft Sandwich Buns
  • 1 1/4 cups milk (70 to 80 degrees F)
  • 1 egg, beaten
  • 2 tablespoons butter or margarine, softened
  • 1/4 cup sugar
  • 3/4 teaspoon salt
    • *1/4 c wheat germ
    • *2 heaping T dough enhancer
  • 3 3/4 cups bread flour (I used all-purpose)
  • 1 1/4 teaspoons active dry yeast
  • 1 tablespoon butter or margarine, melted

* Totally optional. This was my first time putting these in and I've made this recipe lots.

Directions

  1. In bread machine pan, place the first 9 ingredients in the order listed. Select dough setting (check dough after 5 minutes of mixing; add 1 to 2 tablespoons of water or flour if needed).
  2. If you don't have a breadmaker then put the warm milk, sugar, and yeast in a bowl for about 5 minutes until foamy, add the rest of the ingredients, knead and let rise until doubled. Make sure the milk is not hot or cold but warm as it will kill the yeast.
  3. When cycle is completed, turn dough onto a lightly floured surface and punch down. You're going to make 12 buns here so I like to divide dough in half (6 buns from each 1/2). Divide each half in half again (3 buns from each). Now divide each into 3. Form them into rounds.
  4. Place on lightly greased baking sheets. Brush tops with melted butter. (why do I always forget the butter? )
  5. Cover and let rise in a warm place until doubled, about 1 hour.
  6. Bake at 350 degrees F for 10-15 minutes or until lightly browned. Don't under bake- I tend to make this mistake. Make sure the tops are darkly browned or the bottoms will get all soggy.
  7. Immediately remove to a cooling rack or again, soggy buns. Nobody wants that.


Mmmm. Nothing quite like fresh bread.

Buy Low 61% Off: Super Cheap Produce!

Buy Low


Retails: $26.26
Total Spent: $10.18
Percent Off: 61%

How did I do it?

FYI: Buy Low does not list the regular prices on any produce so I used the Shopping Wizard on SavvyShopperDeals for the regular prices on these items at other stores. When there were multiple prices, I took the lower one. If there wasn't an item listed then I (gasp) made it up.

Strawberries, 1 lb, reg. $2.99
- on sale $1!

Peaches, reg. $2.78/lb
- on sale 3 lbs/$1!!

Limes, reg. $.33 each
- on sale 5/$1!

Loose Carrots, reg. $1/lb
- on sale 2lb/$1!!

Mangos, reg. $.75
- on sale 2/$1!

Avocado, small, reg. $1.09
- on sale 5/$1!!

Russet Potatoes, 10 lb, reg. $3.49
- on sale $.99!

Cilantro, reg. $.69
- on sale $.50

Spinach, bunch, reg. $1
- on sale 3/$1!!

Ginger Root, reg. $1.99/lb

Daisy sour cream, 16 oz, reg. $2.19
- on sale $.98!

Gerber Rice Cereal, reg. $1.79
I'm so mad. I totally have a coupon for this but apparently didn't bring it with me. Darn it.


Sale ends Tuesday night, except for spinach, avocado and peaches. They were on sale today only.

Money Left for the Month: $73.31

Grilled Teriyaki Burgers with Pineapple

I made these burgers for dinner last night from Real Mom's Kitchen and they were super good and not hard at all. I did make a few changes, based on what I had at home. I love that you have chopped pineapple IN the patty. Yum. I served them on homemade buns.

Grilled Teriyaki Burgers with Pineapple

  • 1 1/4 pounds ground beef (no less than 15% fat- you want to keep them moist)
  • 1 (28-ounce) can of pineapple slices (or slice it up fresh), divided (I used canned)
  • ¼ cup teriyaki sauce (original calls for soy sauce) $1 coupon for Kikkoman Teriyaki Sauce here. I used it at Target to get it for $.44!
  • ¼ cup chopped green onions
  • 1 tsp grated fresh ginger
  • ¼ tsp black pepper
  • 1 clove garlic, minced or 1/8 t garlic powder

1. In a large bowl, combine beef, 2 pineapple slices (chopped finely), teriyaki sauce, onions, ginger, pepper and garlic. Divide beef mixture into 4 equal portions, shaping each into a ½-inch-thick patty.

2. Preheat grill. Place patties and pineapple slices 4 minutes on each side or until desired degree of doneness. Throw the buns on the grill to toast (only takes a minute). Serve on toasted buns topped with 2 pineapple slices on each burger. These are so flavorful I didn't think they needed cheese. They are plenty moist too with that pineapple that mayo isn't even necessary, so save those calories for another handful of chips or something.

Servings: 4


Ease of Preparation: A-

  • Chop, dump, and mix. Super easy.
Taste: A
  • I can be not such a huge fan of burgers because they're just a big ol' hunk of hamburger and that can be somewhat unappealing. I didn't feel that way about this burger.
  • Matt says, "Delicious. Really Delicious. Even the leftovers were good."
Overall: A
  • Easy and delicious; a nice change from regular burgers.

Tuesday, July 20, 2010

Hooray! A Menu!!!

After my extended break from posting recipes (or much of anything for that matter) I thought I would actually put up a menu. It will be nice to try some new recipes again. Is it just me or when you don't menu plan do you end up eating Stand-Bys? I'm getting pretty tired of quesadillas, in all their many wondrous varieties.

Anywho, here it is.


Main Dish:
Need for Menu:
  • Fresh produce. Finally. For recipes: cilantro, potatoes, mango, avocado, lime/juice, ginger. The potatoes, mango, and avocado are on great sales ending today. Guess I'll be shopping this afternoon!
  • Soy Sauce
I really do my best to not have to buy anything for my menus but to choose meals that use stuff I've stockpiled. In that way I have money to buy the food that is on sale and build up my food storage.